Gmina Trzebownisko

Gmina Trzebownisko
 • 20168Populacja

 • 90.29 km2Powierzchnia

 • 223.39 osób/km2Gęstość zaludnienia

 • Gmina Trzebownisko położona jest w centralnej części województwa podkarpackiego. Od południa graniczy z miastem Rzeszów. Pod względem geograficznym Gmina położona jest w południowej części Kotliny Sandomierskiej. Zajmuje powierzchnię 9 029 ha i liczy 20 546 mieszkańców. Przez gminę przepływa rzeka Wisłok wraz z dopływami. W południowo-wschodniej części zachowało się koryto starego Wisłoka z licznymi meandrami.

  Gmina składa się z 10 sołectw: Jasionka, Łąka, Łukawiec, Nowa Wieś, Stobierna, Tajęcina, Terliczka, Trzebownisko, Wólka Podleśna i Zaczernie.
  Gmina ma charakter przemysłowo-rolniczy z typowym dla tego regionu rozdrobnieniem gospodarstw rolnych.

  Sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta m.in. dzięki położeniu gminy w pobliżu miasta wojewódzkiego. Łącznie przez teren gminy przebiega: 16,4 km dróg krajowych (autostrada A4, S19, DK 19 oraz DK 9), 4,2 km dróg wojewódzkich, 45 km dróg powiatowych oraz 45 km dróg gminnych. Gęstość dróg powiatowych na terenie gminy Trzebownisko wynosi 49,8 km/100 km2 i przewyższa średnią w województwie podkarpackim.

  Na terenie Gminy znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka. Lotnisko dysponuje kompleksowym i dobrze wyposażonym terminalem, o obecnej przepustowości 720 pasażerów na godzinę, a docelowej, po planowanej rozbudowie, 1400 pasażerów na godzinę. Ponadto lotnisko posiada 19 stanowisk dla różnego typu samolotów, 2 wyjścia wieżowe oraz 1 rękaw dla pasażerów. W skład portu lotniczego wchodzą także dwa hangary o łącznej powierzchni 9400 m2. Lotnisko posiada nowoczesne systemy nawigacji i oświetlenia umożliwiające lądowanie nawet w trudnych warunkach pogodowych. Lotnisko Rzeszów – Jasionka obsługuje połączenia pasażerskie (regularne i czarterowe) oraz przewozy towarowe (cargo). W 2015 roku uruchomiono drugi w kraju, punkt odpraw fitosanitarnych.

  Na terenie Gminy Trzebownisko znajduje się Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS będący częścią SSE Euro-Park. Tereny Parku sąsiadują bezpośrednio z międzynarodowym lotniskiem Rzeszów-Jasionka oraz leżą na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych tj. drogi krajowej Nr 9, drogi krajowej Nr 19, autostrady A4, drogi ekspresowej S19. Również w bezpośrednim sąsiedztwie Parku znajduje się linia kolejowa nr 71. Tak więc towary produkowane na terenie AEROPOLIS mogą być transportowane do swoich ostatecznych klientów, zarówno drogą lądową - kolejową i transportem drogowym, jak również drogą powietrzną. W Gminie Trzebownisko zlokalizowane są dwie strefy należące do Parku. Są to: Strefa S1 Przylotniskowa o powierzchni 106 ha oraz Strefa S1-3 zajmująca obszar o powierzchni 37,45 ha.

  Dogodne położenie Gminy graniczącej bezpośrednio z dużą wojewódzką aglomeracją miejską powoduje łatwiejszy dostęp mieszkańców do szkolnictwa ponadpodstawowego, wyższego, obiektów kultury oraz służby zdrowia.

  Website

  Kontakt

  • 17 77 13 700 Telefon
  • poczta@trzebownisko.pl E-mail

  Wybrane instytucje z gminy

Kalendarz wydarzeń

Pomoc
format_list_bulleted

Fill the survey

Go to the survey